Osoby, które do tej pory nie miały okazji sięgnąć po literaturę fantasy, mogą to w każdej chwili zmienić. Jednak nie każdy czytelnik się na to zdecyduje. Tymczasem są konkretne powody, aby to zrobić, ponieważ powieści czy opowiadania utrzymane w takim klimacie mogą okazać się interesującą alternatywą dla innych beletrystycznych pozycji, po które sięgano do tej pory. Po pierwsze, książki fantasy zabierają nas w inną rzeczywistość.

Bazują bowiem na uniwersum, a więc wykreowanym świecie, w którym obowiązują inne prawa. Po drugie, książka fantasy nie powstaje nigdy w oderwaniu od reszty literatury. Niemal zawsze autorzy powieści fantasy starają się zawrzeć w nich czytelne odniesienia do innych literackich motywów, ale również refleksji kulturowych i cywilizacyjnych. Przykładowo w powieściach Tolkiena nietrudno doszukać się motywów obrony wartości świata chrześcijańskiego przed relatywizmem i agresywnym ateizmem.

Trzecia kwestia, o której chcemy wspomnieć, to niezwykła plastyczność opisu. Jeśli ktoś kocha klasyczną literaturę, na przykład Sienkiewicza, za umiejętność barwnego przedstawiania świata, to książki fantasy również pokocha. Czwarta sprawa wiąże się z wartką akcją. Literatura fantasy obfituje w wydarzenia, zwroty akcji i ogólną dynamikę, które spotykają się z pozytywnym odbiorem czytelników.

Książki tego gatunku nie zaliczają się do nudnych, dlatego są świetne dla osób, które czytelnictwo traktują w pierwszej kolejności jako ambitniejszą formę rozrywki. Jeśli tak jest, książkom fantasy warto dać szansę. Wreszcie piąty argument na rzecz tej literatury – jej niesamowita różnorodność. Wystarczy pobieżnie zapoznać się z liczbą autorów oraz dostępnych w księgarniach pozycji.

książki dla dzieci